середу, 13 жовтня 2021 р.

Українське козацтво: від витоків до сьогодення

                                                                «Козацтво – це надзвичайно широкий у

                                                             проявах світ – манливий і загадковий»

                                                                                               Турченко Ф. Г.

14 жовтня є особливим днем для українців. Він поєднав у собі три значущі підстави вважати його святковим: релігійну, державну, ідеологічну. Так, 14 жовтня – День покрови Пресвятої Богородиці, яка з давніх-давен є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. У цей день відзначається День Українського козацтва та річниця створення УПА,  а ще – це День захисника України.

В історії та культурі кожного народу важливе місце займає військова культура. Військові традиції, звичаї передаються з покоління у покоління, на них виховуються діти, їм належить важливе місце у вихованні майбутніх громадян – патріотів своєї держави.

Збройні сили українського народу мають давню історію. Одна із найяскравіших її сторінок припадає на XV ст. Саме тоді сформувалось українське козацтво.

Козацтво – збірна назва козаків в Україні і в порубіжних державах. Українське козацтво – видатне явище в європейській історії. Його унікальність полягає у тому, що воно стало окремим суспільним станом із визначеними правами й мало свою територію, незалежну від державної адміністрації. Поява цієї нової соціальної сили була обумовлена передусім посиленням соціального, економічного та релігійного гноблення широких верств населення. Подібно до лицарів-хрестоносців, вони були авангардом християнського світу на Сході і перетворились на своєрідний лицарський орден, що вимагав від своїх членів суворої дисципліни і самопосвяти.

Пропонуємо до вашої уваги книги про козацтво, які ви можете знайти у центральній бібліотеці і почерпнути для себе якнайбільше цікавої інформації

Антонович В. Б. Коротка історія Козаччини / В. Б. Антонович ; передм. канд. істор. наук І. І. Глизя. – Київ: Україна, 2004. – 304 с. : іл.

До видання увійшли дві праці визначного вітчизняного вченого В. Б. Антоновича (1834-1908): популярний лекційний курс «Коротка історія Козаччини» та маловідоме наукове дослідження  «Останні часи козаччини на Правобережжі».

Спираючись на значний фактичний матеріал, автор доводить, що український народ завжди був демократичною, вільнолюбною спільнотою, що героїчне минуле козацтва – це і є справжня історія нашого краю.

 

 Апанович О. М. Збройні сили України першої половини XVIII ст. / О. М. Апанович ; передм. В. Мороз. – Дніпропетровськ : Січ, 2004. – 229 с.

 В монографії на основі нових архівних джерел дається характеристика збройних сил України в першій половині XVIII ст., досліджуються комплектування, мобілізація, організація озброєння та забезпечення українського козацького війська, сторожова та допоміжна служба в Україні. Окремо висвітлюється стан Запорозького війська у цей період.

 


 Апанович О. М. Козацька енциклопедія для юнацтва : кн. статей про іст. буття укр. козацтва / О. М. Апанович ; упоряд., текст. підготов. О. Яремійчук ; наук. ред., післям. Ю. Мицик. – Київ : Веселка, 2009. – 719 с. : іл.

Книгу написала Олена Михайлівна Апанович (1919-2000) видатний історик, архівіст, письменниця, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та наукової нагороди Фундації Антоновичів (США), яка все своє подвижницьке життя присвятила дослідженню і популяризації козацтва, є автором власних наукових концепцій. В особі Олени Апанович щасливо поєдналися джерелознавець, науковець з енциклопедичними знаннями і пристрасний публіцист, письменниця, яка досконало володіла художнім словом.

«Козацька енциклопедія для юнацтва» адресована найширшим читацьким колам, насамперед допитливому юнацтву – школярам та студентам. Хоча статті в книжці розміщені за алфавітом, вона не є класичною академічною енциклопедією, оскільки не обтяжена довідковим апаратом та посиланнями на джерела. І це було зроблено авторкою свідомо. Залучення широкого спектра наукових джерел, всебічність охоплення історичної інформації, комплексність аналізу, предметна класифікація явищ у цій праці поєднані з популярністю, художністю, емоційністю, докладністю викладу, що значно полегшує сприйняття, розуміння та засвоєння найскладнішого історичного матеріалу.

 


 Апанович О. М. Розповіді про запорізьких козаків / О. М. Апанович. – Київ : Дніпро, 1991. – 335 с.

 У книжці відомого історика, зібрано надзвичайно цікаві, як правило маловідомі, матеріали з історії запорозького лицарства. Висвітлено тривалий час замовчувані трагічні і героїчні події козацької січової епопеї, сказано гірку правду про політику Російської імперії супроти українського народу та української державності.

Друкуються також вибрані козацькі пісні та думи.

 

Голобуцький В. О. Запорізька січ в останні часи свого існування (1734-1775 рр.) : історична література / В. О. Голобуцький ; передм. В. С. Мороза. – Дніпропетровськ : Січ, 2004. – 421 с.

Одному з найбільш захоплюючих періодів історії запорізького козацтва, так званої Нової Січі (1734-1775), присвячена ця книга відомого радянського українського історика, проф. В. О. Голобуцького. Використавши численні нові архівні матеріали та інші джерела, автор змалював яскраву картину життя та боротьби славнозвісних запоріжців. З великим інтересом читаються сторінки книги, на яких висвітлюється тяжке становище нижчих верств запорізького населення, участь запорізького козацтва в російсько-турецькій війні 1768-1774 pоків, в антифеодальній і національно-визвольній боротьбі народів царської Росії, а також причини ліквідації царизмом Запорізької Січі у 1775 році.

Гуржій О. І. Сто великих постатей і подій козацької України / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ: Арій, 2008. – 464 с. – (100 великих).

В книзі висвітлюються найважливіші події, пов'язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі XV-XVI ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці XVIII – на початку XIX ст.

Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їх політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо.

Певною мірою показана роль жінки в «лицарському» середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їх сприйняття за межами Батьківщини.

 


Історія українського козацтва : нариси : у 2 т. / Нац. акад. наук України, Ін-т історії України, НДІ козацтва ; [редкол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін.]. – К. : Києво-Могилянська академія, 2006-2007.

Т. 1 / [В. А. Брехуненко та ін.]. – 2006. – 799, [30] с. : кольор. іл. - Бібліогр.: с. 690-781.

Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва.

До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу  та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII ст.

 

Каляндрук Т. Б. Загадки козацьких характерників : монографія [Текст] / Т. Б. Каляндрук ; за ред. В. Ідзьо. – Львів : Піраміда, 2007. – 288 с. : іл.

Це друга книга серії Т. Каляндрука про славні бойові подвиги українських «лицарів духу», що були розпочаті у «Таємницях бойових мистецтв України». У книзі висвітлено малодосліджені сторінки української історії, міфології, культури, які по-новому розкривають сутність бойового духу та військового мистецтва українського народу через прадавні традиції військової бойової підготовки та вірування наших предків. Книга також містить унікальний ілюстративний матеріал, зібраний з найрізноманітніших давніх та сучасних джерел: ілюстрації до давніх видань, фрагменти фресок, графіті та рельєфних зображень, малюнки, світлини тощо.

Книга буде цікавою для дослідників історії, культури, військової підготовки, а також для усіх, хто небайдужий до минулого та сучасного рідного краю.

 

Переяславська Рада: очима істориків, мовою документів / упоряд., авт. передм.: О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ : Україна, 2003. – 432 с. : іл.

Видання містить публікації відомих вітчизняних і зарубіжних дослідників різних часів, у яких представлена вся палітра думок щодо Переяславсько-Московського договору 1654 року.

Авторські розвідки органічно доповнюються документами і матеріалами, пов'язаними з цією пересічною подією в історії України.

Книга розрахована на усіх, хто цікавиться історією українсько-російських відносин.


 Шевчук В. О. Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI-XVIII ст. : у 2 кн. / В. О. Шевчук. – К. : Грамота, 2007.

Кн. 1. - К. : [б.в.], 2007. - 720 с.

Книга сучасного українського історика та письменника – це виклад історії однієї з найвизначніших ідей українського державотворення, де автор прагне не лише дослідити ті чи інші явища, а перед усім їх осмислити. Вона містить величезний масив інформації про становлення, розвиток і руйнацію Козацької держави.

Немає коментарів:

Дописати коментар